Zamojski Kwartalnik Kulturalny w Bibliotece Cyfrowej Książnicy Zamojskiej

Aktualności, Poniedziałek, 14 listopada 2016

„Zamojski Kwartalnik Kulturalny” funkcjonuje na rynku wydawniczym ponad 30 lat – jego pierwszy numer ukazał się w 1984 roku. Wydawcą pisma nieprzerwanie jest Zamojski Dom Kultury.
    Mimo, że ZKK jest wydawnictwem prasowym, spełnia funkcję pozycji popularnonaukowej, wzbogacając prywatne zbiory regionalistów oraz zasoby bibliotek publicznych i naukowych. Czytelnicy i Autorzy podkreślają jego dokumentacyjną i popularyzatorską rolę.
    Tematy w ZKK są ujęte w działach. Oto najpopularniejsze z nich: ZAMOŚĆ ORDYNACKI (historia terenów byłej Ordynacji Zamojskiej i jej stolicy – Zamościa); MAŁE OJCZYZNY (historie mniejszych miejscowości, zwyczaje i obrzędy ludowe, dawne podania); POCZTÓWKA Z WARSZAWY (ukazujące związki Zamościa z Warszawą); PLASTYKA (prezentacja zamojskiego środowiska plastycznego, wystaw w regionie, przedsięwzięć z zakresu sztuk plastycznych: rzeźby, malarstwa, prezentacje młodych plastyków, wspomnienia o zamojskich artystach plastykach, wywiady); MUZYKA (koncerty, przedsięwzięcia muzyczne z miasta i regionu); TEATR (opisy spektakli, relacje z Zamojskiego Lata Teatralnego); POETYCKI HYDE PARK (dział literatów zamojskich); KLUB MŁODEGO DZIENNIKARZA (prezentacje debiutantów, uczniów gimnazjów i liceów, publikacje ich utworów nagrodzonych w konkursach literackich o zasięgu regionalnym – „Debiut”, zamojska edycja konkursu „Szukamy Polskiego Szekspira”, konkurs dziennikarski „Reportaż”); ŚWIADKOWIE PRZESZŁOŚCI (wspomnienia i relacje ostatnich świadków wydarzeń historycznych, np. okupacji Zamojszczyzny, II wojny światowej), SYLWETKI (przedstawienia wybitnych sylwetek osób związanych z regionem z różnych dziedzin działalności kulturalnej), KSIĄŻKI (omówienia nowości wydawniczych).
     „Zamojski Kwartalnik Kulturalny” komentuje ponadto aktualne wydarzenia artystyczne. Włącza się też w jubileusze instytucji i przedsięwzięć artystycznych.

Redakcja:
Agnieszka Szykuła-Żygawska

Kolegium Redakcyjne
Elżbieta Gnyp, Danuta Kawałko, Piotr Kondraciuk, Łukasz Kot, Piotr Linek, Dominika Lipska, Eliza Leszczyńska-Pieniak, Małgorzata Mazur.

Adres Redakcji
22-400 Zamość, ul. Partyzantów 13
www.zdk.zamosc.pl
artyst@zdk.zamosc.pl

ZKK można nabyć w Zamojskim Domu Kultury, w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, lub zamówić jego prenumeratę u Wydawcy. Numery archiwalne pisma dostępne są w Redakcji.

Znajdź nas na faceeboku

Blog Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego