"Kaplice na źródłach - świadectwa kultury chrześcijańskiej w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej" - Wystawa

Aktualności, Poniedziałek, 6 czerwca 2016

W dniach 6 czerwca - 6 lipca 2016 roku w Bibliotece Głównej (Galeria Ekslibris) Książnicy Zamojskiej, ul. Kamienna 20 w Zamościu oglądać można wystawę Kaplice na źródłach - świadectwa kultury chrześcijańskiej w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
     Ekspozycja przygotowana została z okazji obchodów 1050 ROCZNICY CHRZTU POLSKI. Przedstawia miejsca kultu związane ze źródłami jakie możemy spotkać na obszarze Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
    Materiałem wystawienniczym są fotografie autorstwa Stanisława Orłowskiego uzupełnione informacjami (oprac. Danuta R. Kawałko) przybliżającymi historię powstania prezentowanych obiektów zaliczanych do małej i średniej architektury sakralnej. Ekspozycja prezentuje miejsca uświęcone, zarówno powszechnie znane (m.in. w Krasnobrodzie, Radecznicy, Górecku Kościelnym, Biłgoraju) jak też nieco rzadziej odwiedzane (w Turkowicach, Sławęcinie, Uchaniach, Radkowie, Wasylowie).

Ogółem na wystawie pokazano 20 kaplic na źródłach z terenu całej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz 25 publikacji w tym temacie, pochodzące ze zbiorów regionalnych Książnicy Zamojskiej.

przygotowała:
Halina Zielińska