„ROZTOCZAŃSKIE KAMIENIE PAMIĘCI – ludowe kamieniarstwo józefowskie” - wystawa

Aktualności, Czwartek, 29 stycznia 2015
„ROZTOCZAŃSKIE KAMIENIE PAMIĘCI – ludowe kamieniarstwo józefowskie” - wystawa

Od 12 lutego do 31 marca 2015 r. w Książnicy Zamojskiej, ul. Kamienna 20 w Zamościu oglądać można wystawę Roztoczańskie kamienie pamięci – ludowe kamieniarstwo józefowskie.

Ekspozycja, usytuowana w Czytelni Głównej, na 10 planszach prezentuje m.in. zdjęcia najciekawszych figur, rzeźb, nagrobków powstałych w warsztatach z terenu zachodniego i środkowego Roztocza, wykonanych z kamienia wapiennego wydobywanego w tych okolicach.

Roztoczańskie wapienie, wykorzystywane od prawie czterech stuleci, przyczyniły się do wykształcenia silnych tradycji kamieniarskich głównie w Józefowie oraz w miejscowościach ościennych. Stąd też pochodzi największa część zachowanych tego typu form architektonicznych i figuralnych.

Oprócz fotografii „produktów” z roztoczańskiego kamienia na wystawie obejrzeć można również, m.in. zdjęcia Kamieniołomu Babia Dolina w Józefowie, dawnego kamieniołomu na Górze Młynarce oraz narzędzi używanych do pracy w kamieniu.

Wystawa, której otwarcie odbędzie się 12 lutego o godz. 16.00 została przygotowana przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie. Podczas spotkania prelekcję nt. Józefowski Ośrodek Kamieniarski wygłosi Danuta R. Kawałko, a o Zasięgu i ewolucji form kamieniarstwa józefowskiego opowiedzą Agnieszka Szokaluk-Gorczyca i Krzysztof Gorczyca.

Do oglądania wystawy oraz udziału w jej otwarciu zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

źródło: http// ekolublin.pl

przygotowała: