Każda ofiara ma swoje imię - wystawa ze zbiorów Muzeum - Miejsca Pamięci w Bełżcu

Aktualności, Poniedziałek, 1 września 2014

Każda ofiara ma swoje imię - wystawa ze zbiorów Muzeum- Miejsca Pamięci w Bełżcu. 1- 30 września 2014 r., Książnica Zamojska (Galeria Ekslibris), ul. Kamienna 20 w Zamościu.

Wystawa zorganizowana z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej upamiętnia i przybliża osoby deportowane do obozu zagłady w Bełżcu, w którym w okresie od marca do grudnia 1942 r. życie straciło ok. 500 tys. osób. Większość przywiezionych zginęła bez śladu, bowiem nie sporządzano list deportacyjnych. Imiona i wizerunki niektórych zachowały się we fragmentach dokumentów i pamięci garstki ludzi ocalałych, którzy stali się jedynymi depozytariuszami wiedzy o unicestwionym świecie. To dzięki ich świadectwom możemy przywracać naszej pamięci losy skazanych na śmierć i zapomnienie.

Po raz pierwszy na wystawie zaprezentowano w całości listy pisane na krótko przed wywiezieniem do obozu.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w Galerii Ekslibris (II piętro) w dn. 1 – 30 września 2014 r. w godzinach pracy Biblioteki.

11 września 2014 r., godz. 16.00 wystawę zaprezentuje podczas spotkania zorganizowanego w ramach Zamojskiej Biesiady Literackiej Ewa Koper, autorka publikacji poświęconej ofiarom obozu w Bełżcu.