Każdy dzień jest podróżą przez historię

Aktualności, Poniedziałek, 2 czerwca 2008
Każdy dzień jest podróżą przez historię

2 czerwca 2008 roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Zamościu rozpoczyna realizację zadania edukacyjno - kulturalnego Każdy dzień jest podróżą przez historię – popularyzujemy literaturę historyczną. Celem zadania jest wzbudzanie zainteresowań historią m.in. poprzez popularyzację literatury historycznej oraz pogłębianie wiedzy historycznej – tak ważnej do zrozumienia korzeni współczesności.
W ramach całego przedsięwzięcia zaplanowane są spotkania z historykami, autorami książek, wystawa Polscy autorzy powieści historycznej oraz jednodniowa konferencja poświęcona najwybitniejszemu polskiemu twórcy powieści historycznej Henrykowi Sienkiewiczowi W kręgu biografii Henryka Sienkiewicza. Karty nieznane i zapomniane. Wśród wykonawców zadania znajdą się m.in. profesor Lech Ludorowski, dr hab. Halina Ludorowska, dr hab. Zdzisława Mokranowska, dr Jacek Feduszka, Tomasz Orkiszewski, Mirosław Bańkowski.
Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych, szczególnie młodzież. Mamy nadzieję że realizacja programu udowodni, iż historia i literatura historyczna może być nie tylko opowieścią o minionym, ale także fantastyczna przygodą.
Projekt zyskał aprobatę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Biblioteka otrzymała dofinansowanie na jego realizację w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa”.

Szczegółowy program:

6 – 20 czerwiec 2008 r.          Polscy autorzy powieści historycznej -
                                               wystawa, PiMBP w Zamościu, ul. Kamienna 20,

6 czerwca, godz. 10.00 – 14.00  W kręgu biografii Henryka Sienkiewicza.
                                                    Karty nieznane i zapomniane – konferencja,
                                                    podczas której odbędą się następujące
                                                    wystąpienia:

? prof. zw. dr hab. Lech Ludorowski (Lublin), Powstanie styczniowe w twórczości Henryka Sienkiewicza,

? dr hab. Zdzisława Mokranowska (Sosnowiec) O lekturach Henryka Sienkiewicza,

? mgr Tomasz Orkiszewski (Lublin) Muzyka do filmowych adaptacji Trylogii Henryka Sienkiewicza (cz. II),

? dr hab. Halina Ludorowska (Lublin) Henryk Sienkiewicz i „Testament Alfreda von Olszewskiego” –  film dokumentalny w reżyserii Leszka Wiśniewskiego. Projekcja – komentarz – dyskusja.

6 czerwca godz. 10.00        Twierdza Zamość – spotkanie autorskie
                                           z historykiem Mirosławem Bańkowskim,