JULIAN TUWIM - Wystawa okolicznościowa

Aktualności, Wtorek, 16 lipca 2013
JULIAN TUWIM - Wystawa okolicznościowa

JULIAN TUWIM 1894 - 1953 wystawę okolicznościową zorganizowaną z okazji ogólnopolskich obchodów ROKU JULIANA TUWIMA można oglądać w galerii Ekslibris Książnicy Zamojskiej do końca lipca br. W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci oraz stulecie jego poetyckiego debiutu - publikacji wiersza "Prośba" w "Kurierze Warszawskim". Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima".

Na wystawie oprócz części informacyjnej zaprezentowano bogaty zbiór książek prezentujących dorobek twórczy J. Tuwima pochodzących ze zbiorów Książnicy Zamojskiej, zarówno dla dzieci, jak też dla dorosłych. Swoje miejsce na wystawie znalazły również przekłady, głównie z literatury rosyjskiej, jak też utwory krytyki literackiej szeroko omawiające twórczość wielkiego poety, pisarza, autora wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciela kabaretu literackiego „Pod Picadorem" i grupy poetyckiej „Skamander".