„KULTURA JEST OK!”

Aktualności, Piątek, 12 kwietnia 2013

Książnica Zamojska od 16.04.2013 rozpoczyna realizację projektu Kultura jest OK" . Jego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia wykluczającego uzależnienia, na rzecz czynnego udziału w życiu kulturalnym miasta. Kreatywny udział w różnorodnych formach aktywności twórczej jest alternatywą spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży. Biblioteka w realizacji przedsięwzięcia koncentruje się na rozwoju kulturalnym młodych mieszkańców miasta Zamościa. Czyni to w oparciu o bezpośredni kontakt z twórcami kultury, szczególnie z dziedziny literatury. Kontakt z książką ma tutaj znamiona jednej z form biblioterapii. Ponadto plan działań projektu wdraża podstawy wiedzy edukacyjno-informacyjnej z zakresu podstawowej profilaktyki uzależnień i zagrożeń z tym związanych.

W ramach projektu zaplanowane zostały następujące przedsięwzięcia:

• Prelekcje prozdrowotne - połączone z prezentacjami multimedialnymi, realizowane przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu. (kwiecień-maj)
  • Warsztaty biblioterapeutyczne - prowadzone przez pracowników Książnicy Zamojskiej, spotkania z wykorzystaniem tekstu literackiego, zabaw ruchowych i plastycznych. (maj-czerwiec)
  • Wakacyjne podróże po literaturze - zajęcia dla dzieci i młodzieży poświęcone popularyzacji literatury. Atrakcją wakacyjnych zajęć będą spotkania z regionalnymi, twórcami literatury dziecięcej: Marią Duławską, Izabelą Winiewicz-Cybulską i Jarosławem Siekiem. (lipiec-sierpień)
  • Konkurs plastyczny „Kulturalna alternatywa" - adresowany do dzieci i młodzieży, którego celem jest propagowanie uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta, promocja wydarzeń wpisanych do kalendarza imprez kulturalnych miasta Zamościa. (wrzesień-listopad)
  • Spotkania autorskie z udziałem popularnego autora literatury przygodowej Kazimierza Szymeczki oraz pisarką i popularyzatorką muzyki Izabellą Klebańską. (wrzesień-październik)
  • Spektakle profilaktyczne - realizowane przez Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa. (październik)
  • Warsztaty plastyczno-literackie organizowane z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku szkolnym, inspirowane tekstem literackim, prowadzone przez Pawła Wakułę i Iwonę Cała, ilustratorów książek. (październik)
  • Warsztaty teatralno-recytatorskie - skierowane do młodzieży, poświęcone metodologii pracy z tekstem, prowadzone przez Annę Smyk-Batorską. (listopad)
  • Wystawa pokonkursowa „Zamość miasto kultury" - prezentująca prace plastyczne nagrodzone i wyróżnione w konkursie „Kulturalna alternatywa". (listopad)
  • Ilustrowany kalendarz na rok 2014 - wydawnictwo pokonkursowe w formie kalendarza prezentujące prace nagrodzone w konkursie plastycznym „Kulturalna alternatywa". (listopad)
  • Impreza podsumowująca projekt odbędzie się w grudniu 2013 r.

Program realizowany jest przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz filie biblioteczne na teranie miasta Zamość. Szczegółowe informacje dostępne: na stronie www.biblioteka.zamosc.pl oraz w placówkach bibliotecznych.

Projekt „KULTURA JEST OK!" jest dofinansowany przez Urząd Miasta Zamość w ramach

Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

przygotowała:

Renata Michalik, koordynator zadania