?Szymon Szymonowic i jego epoka?

Aktualności, Piątek, 11 kwietnia 2008

Konkurs wiedzy z literatury staropolskiej „Szymon Szymonowic i jego epoka” przygotowany został na dwóch poziomach: dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Zaproszenie skierowane zostało do szkół z Zamościa oraz powiatów zamojskiego i biłgorajskiego, czyli tych, które związane są z miejscami gdzie poeta żył, działał i tworzył.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Zamościu skierowała zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie do 26 szkół ponadgimnazjalnych i 40 gimnazjów pracujących na wspomnianym terenie. Regulamin dawał możliwość udziału więcej niż jednego  – trzyosobowego zespołu z danej szkoły. Na zaproszenie Biblioteki odpowiedziały:

- dwie szkoły ponadgimnazjalne, które zgłosiły 15 zespołów: I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu (8), II Liceum Ogólnokształcące im Marii Konopnickiej w Zamościu (7),

- dziewięć gimnazjów, które zgłosiły 16 zespołów: Miejski Zespół Szkół w Biłgoraju (2), Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni (1),

Gimnazjum Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu (2), Zespół Szkół - Publiczne Gimnazjum w Michalowie (2), Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie (4), Gimnazjum Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Zamościu (1), Gimnazjum Nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (1), Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków w Zamościu (2), Gimnazjum Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Zamościu (1).

W konkursie na poziomie gimnazjów, 8 kwietnia rywalizowało - 41 uczniów. Do finału konkursu zakwalifikowały się - Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie (opiekun - nauczyciel p. Iwona Chmiel) oraz dwie zamojskie szkoły - Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II (opiekun p. Bogusława Niezgoda) i Gimnazjum nr 5 im. Sybiraków (opiekun p. Beata Wojtyło). W rozgrywce finałowej zwyciężyły uczennice Gimnazjum nr 3 z Zamościa (Anita Chmielewska, Wioletta Jabłońska, Weronika Wybranowska), drugie miejsce zajęły uczennice ze Szczebrzeszyna (Anna kaput, Karolina Krzysiak, Katarzyna Wojtaś),  zaś trzecie Gimnazjum nr 5 z Zamościa (Paulina Kiliańska, Kamila Mazurek, Barbara Szuwara).

9 kwietnia spotkało się 45 uczniów z zamojskich liceów. W finale - pierwsze miejsce zajęli uczniowie: Iwona Kołodziejczyk, Paulina Pacyk, Michał Wachuła (opiekun p. Beata Wasilewska-Wnuk), drugie - Magda Maksymowicz, Maja Polanowska, Karolina Zielonka (opiekun p. Małgorzata Twardziszewska) z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, zaś trzecie miejsce: Wioletta Dudek, Agnieszka Kłyż, Magdalena Małysz (opiekun p. Grażyna Burda) z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zamościu.

Wszystkie szkoły otrzymały dyplomy za udział w konkursie, zaś uczniowie finaliści cenne nagrody książkowe. Uczestnicy konkursu mieli możliwość skorzystania z lekcji bibliotecznych, zapoznania się z pracą biblioteki, obejrzenie aktualnych wystaw eksponowanych w bibliotece oraz udział w słodkim poczęstunku, hucznie nazwanym „biesiadą staropolską”.

Konkurs został uwieczniony za zdjęciach, które można obejrzeć w menu głównym w zakładce "Wydarzenia w obiektywie"