Wykład i wystawa w ramach obchodów XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Zamościu

Aktualności, Poniedziałek, 12 listopada 2012

Podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym roku Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu włącza się w obchody XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Zamościu. Celem przedsięwzięć organizowanych w obecnej edycji tego wydarzenia będzie popularyzacja miejsc, zabytków i pomników drewnianej architektury sakralnej, znajdujących się głównie na obszarze Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej.

Posłuży temu wykład dra Piotra Kondraciuka Drewniana architektura sakralna w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, który odbędzie się w dniu 15 listopada 2012 r. o godz. 17.00 w Książnicy Zamojskiej. Poprzedzi go wernisaż wystawy Drewniana architektura sakralna w grafice Kazimierza Zbigniewa Łońskiego. Ekspozycja, którą oglądać można już od 12 listopada 2012 r. w Bibliotece Głównej, przy ul. Kamiennej 20 gromadzi ponad 90 linorytów przedstawiających cerkwie i kościoły znajdujące się na terenie Polski południowo-wschodniej, a także niektóre na Słowacji i Ukrainie. Autorem grafik jest zamojski artysta-plastyk Kazimierz Zbigniew Łoński. Wystawę uzupełniają ekslibrisy z elementami sakralnego budownictwa drewnianego oraz poświecone pamięci K. Łońskiego, wykonane przez jego przyjaciół. Eksponatów na wystawę użyczyli Jadwiga Łońska i Stanisław Rudy.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do oglądania ekspozycji, udziału w jej inauguracji oraz do wysłuchania wykładu.

przygotowała:

Halina Zielińska