80 lat Związku Literatów w Lublinie – Wystawa

Aktualności, Wtorek, 9 października 2012
80 lat Związku Literatów w Lublinie – Wystawa

W dniach 10-18 października 2012 r. w holu Książnicy Zamojskiej eksponowana będzie wystawa 80 lat Związku Literatów w Lublinie. Przygotowana została przez Lubelskie Oddziały Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie z okazji jubileuszu osiemdziesięciolecia zorganizowanego lubelskiego ruchu literackiego. Autorami wystawy są: Urszula Gierszon, Lidia Głębicka i Jacek Wałdowski.

Ekspozycja prezentuje historyczny zarys struktury organizacyjnej i działalności lubelskiej organizacji literackiej (1932-1983) oraz współczesność (1983-2012) obejmującą działalność dwóch lubelskich stowarzyszeń literackich. Wśród ważnych wydarzeń mających wpływ na organizowanie się miejscowego środowiska literackiego odnotowano ukazanie się Kroniki Powiatu Zamojskiego redagowanej przez braci Pomarańskich oraz wywodzącej się z niej Teki Zamojskiej.

Przy tworzeniu wystawy wykorzystano materiały ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz dokumenty archiwalne i fotografie obu stowarzyszeń.

Wszystkich zainteresowanych życiem literackim na Lubelszczyźnie zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach pracy Książnicy Zamojskiej.

przygotowała:

D. Zwolińska