Stefan Banach (1892–1945) - Wystawa rocznicowa

Aktualności, Środa, 3 października 2012
Stefan Banach (1892–1945) - Wystawa rocznicowa

Do 31 października 2012 r. w Czytelni Głównej Książnicy Zamojskiej im. St. Kostki Zamoyskiego, ul. Kamienna 20 w Zamościu prezentowana jest wystawa Stefan Banach 1892 - 1945.

Ekspozycja została przygotowana z okazji 120. rocznicy urodzin wielkiego polskiego matematyka i współtwórcy słynnej Polskiej Szkoły Matematycznej, powstałej w okresie międzywojennym. Wystawa prezentuje wszystkie etapy życia naukowca, począwszy od dzieciństwa i lat młodzieńczych, poprzez przypadkowe odkrycie jego talentu przez Hugona Steinhausa, błyskotliwą karierę na Politechnice Lwowskiej oraz okres życia i pracy naukowej w tzw. czasach Kawiarni Szkockiej, aż po mroczne lata okupacji i jego pracę w Instytucie profesora Rudolfa Weigla we Lwowie.

Wystawę kończy plansza prezentująca monety kolekcjonerskie, upamiętniające znamienitego matematyka, jakie wprowadził do obiegu 3 kwietnia 2012 r. Narodowy Bank Polski.

Ekspozycja przygotowana została przez Narodowy Bank Polski, autorką tekstów i materiałów do wystawy jest Emilia Jakimowicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

przygotowała:

Halina Zielińska,