Otwarcie wystawy

Aktualności, Wtorek, 11 marca 2008

17 marca 2008 r. godz. 17.00.odbędzie się w Galerii Ekslibris uroczystość otwarcia wystawy ph. KRZYŻ prezentującej fotografie Roberta Huka. W uroczystości otwarcia uczestniczyć będzie autor prezentowanych zdjęć. Wystawę zwiedzać można do 17 kwietnia br. w godzinach pracy Biblioteki.
Robert Zygmunt Huk - wybitny footgrafik, artysta, znakomity inwentaryzator zmian zachodzących w krajobrazie kulturowym. Jego
fotografie są nie tylko zapisem życia, ale i swoistymi dziełami sztuki. Efektem systematycznej pracy i talentu.
Temat KRZYŻA przedstawia w ujęciu"dramatycznym", ale jednocześnie pełnym nadziei, bo takie były okoliczności Piewszego Krzyża. Stara się unikać typowego reportażu, a temat interpretuje wykonując fotografie w nietypowych warunkach, nietypowymi metodami, przy wykorzystaniu naturalnego światła słońca i księżyca oraz oświetlenia sztucznego. Stara się uchwycić metafizykę, ponadczasowy i nieprzemijający charakter znaku KRZYŻA jako najkrótszej drogi człowieka do Boga.
Inspiracją do twórczości artysty jest Beskid Niski-miejsce specyficzne, gdzie splatają się ze sobą różne kultury, wyznania, obyczajowości.Zamieszkiwany przez co najmniej trzy społeczności: polską,ukraińską i łemkowską; wyznawców Kościołów rzymsko- i grekokatolickiego oraz prawosławnej Cerkwi. Te różne kultury i zwyczaje współistnieją, przenikając się wzajemnie. Krajobraz tego regionu pełen jest znaków wiary, pomników spełnionych próśb,wyrazów bezinteresownej
czci oddawanej Stwórcy przez prostych ludzi.
Prezentowana w Galerii wystawa jest kontynuacją cyklu " Kapliczki. Ludowa sztuka sakralna Beskidu Niskiego". Prezentuje 50 barwnych fotografii wykonanych przez Roberta Huka.
Prace R. Huka prezentowane były w wielu galeriach naszego kraju, we Włoszech i na Słowacji.