Czytanie Pana Tadeusza w Zamościu

Aktualności, Czwartek, 6 września 2012

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu włączając się w ogólnopolską akcję Narodowe czytanie - „Pan Tadeusz" zainicjowaną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zaprasza czytelników oraz mieszkańców Zamościa w sobotę 8 września 2012 r. w godz. 9.00 - 14.00 do udziału w czytaniu powieści poetyckiej Adama Mickiewicza.

W Bibliotece Głównej (ul. Kamienna 20) oraz w Filii Nr 1 (ul. Wyszyńskiego 51 a), Filii nr 3 (ul. Brzozowa 26 a), Filii nr 4 (ul. Peowiaków 68) wyeksponowane zostaną wszystkie wydania mickiewiczowskiej epopei znajdujące się w naszych zbiorach. Odwiedzający w tym dniu biblioteki będą mieli okazję do cichego zgłębiania lektury. Chętnych zapraszamy także do czytania głośnego i recytacji ulubionych fragmentów.

Epopeja, w formie dźwiękowej, przez cały dzień prezentowana będzie w Bibliotece Głównej (ul. Kamienna 20), z nagrania znajdującego się w zbiorach Książnicy Zamojskiej.

Wybrane fragmenty Pana Tadeusza, w formie plakatów zaprezentowane zostaną w różnych miejscach miasta, celem zainteresowania arcydziełem literatury polskiej i całym przedsięwzięciem przypadkowych przechodniów.

Zapraszamy do udziału w akcji i czytania Pana Tadeusza

...Niech Papa przeczyta co prędzej „Pana Tadeusza" Mickiewicza. To jedyne dzieło w swoim rodzaju..., komiczne, pełne życia narodowego polskiego, dzieło polskie całą gębą, narodowe, wiejskie, szlacheckie - „Don Kiszot" polski.... Wszystko tam się znajdzie: wady i zalety Polski, natura polska, uczucia nasze wzniosłe i śmieszności bez liku - rewolucje nasze, sejmiki, szlachta stara i młode generacje, jakobiny i doktrynery - wszystko, wszystko z taką prawdą oddane, z taką prostotą, że aż strach bierze.

Zygmunt Krasiński List do ojca (1834)

Ogólnopolski projekt "Narodowe czytanie" zainicjował prezydent RP Bronisław Komorowski, by popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury.

źródło: www.wyborcza.pl, 29.08.2012