Targi Innowacji i e-administracji dla Bibliotek. Kijów ? 11 kwietnia 2011 r.

Aktualności, Czwartek, 21 kwietnia 2011

Dnia 11 kwietnia br. odbyły się w Kijowie Targi Innowacji i e-administracji dla Bibliotek. Było to pierwsze forum bibliotekarzy Ukrainy. Jego organizatorem byli, m.in.: Ministerstwo Kultury Ukrainy, Bibliomist (ukraiński program dla bibliotek finansowany przez IREX - międzynarodową organizację wspierającą rozwój społeczeństwa informacyjnego) oraz stowarzyszenie bibliotekarzy Ukrainy. W forum uczestniczyło około 450 osób - bibliotekarzy ukraińskich, delegacje z Polski, Litwy i Rumunii, gdzie IREX realizuje programy na rzecz bibliotek.

Organizatorem wyjazdu delegacji polskiej była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, m.in. wspierająca rozwój bibliotek w Polsce poprzez Program Rozwoju Bibliotek (program jest skierowany do bibliotek z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców). Uczestnikami delegacji polskiej byli: Jacek Wojnarowski (prezes zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek), Katarzyna Morawska (FRSI), Dorota Mościbrodzka i Małgorzata Pieczykolan (Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie), Danuta Kawałko (Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu), Barbara Balicka i Bożena Janda (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie).

Podczas targów w Kijowie na stoisku polskim prezentowane były materiały dotyczące działalności bibliotek w Polsce. Ponadto w panelu przedstawiona została informacja z realizacji Programu Rozwoju Bibliotek i innowacyjne działania naszych bibliotek. Książnica Zamojska prezentowała działalność na rzecz edukacji ekologicznej oraz pracę Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych.

Dopełnieniem zawodowych przeżyć i nawiązanej współpracy było zwiedzanie Kijowa, m.in. Soboru Sofijskiego z mozaikami i malowidłami z XI wieku.

Danuta R. Kawałko

Targi Innowacji w fotograficznym ZAŁĄCZNIKU