Świdniczanie w Książnicy

Aktualności, Środa, 15 września 2010

W piątek 3 września 2010 r. w Książnicy Zamojskiej miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Uczestnikami zebrania byli zamojscy nauczyciele i bibliotekarze oraz grupa świdniczan, która przyjechała specjalnie, aby zaprezentować Dolnośląską Ścieżkę Edukacyjną. Goście przyjechali aż z Dolnego Śląska, aby opowiedzieć o swoim regionie. Przywieźli z sobą gotowe scenariusze lekcji języka polskiego, historii, geografii, wiedzy o sztuce, które można było z sobą zabrać. Organizatorzy wyszli z założenia, że miasto to prawdziwa wieża Babel, gdzie do głosu dochodzą przeróżne perspektywy: historyczna, geograficzna, kulturalna, architektoniczna. Aby zrozumieć istotę danego miejsca i poznać mieszkających tam ludzi, należy spojrzeć na aglomerację pod wieloma kątami. Ścieżka edukacyjna ma pomóc w takim patrzeniu na nowe miejsca, a Dolny Śląsk z pewnością wart jest poznania. Pamiątką, jaką pozostawili świdniczanie w Książnicy, jest książka pt.: Podróż szwedzka" Christiana Czepki. Jest to niezwykły pamiętnik opisujący przygody śmiałka, który podróżując przez XVII-wieczną Europę dotarł w końcu do Sztokholmu. Ze względu na tematykę oraz walory artystyczne książka porównywana jest do diariusza innego podróżnika Jana Chryzostoma Paska.

Na zakończenie konferencji wyemitowano krótkometrażowy film pt.: Tajemnica pastora", który powstał w tym roku w czerwcu podczas warsztatów filmowych w Świdnicy.
Scenariusz  - na podstawie prozy Jakuba Czarnika, autora książki „Pan Samochodzik i Biblia Lutra" - stworzyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy pod opieką Roberta Mellera. Kolejnym etapem produkcji były trzy dni zdjęciowe w Kościele Pokoju w Świdnicy, Kościele Pokoju w Jaworze oraz Hali Stulecia we Wrocławiu. Licealiści wcielili się w postaci występujące w filmie.
Premiera filmu miała miejsce 12 czerwca 2010 roku podczas gali zamknięcia III Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy.