Wystawy chopinowskie w Książnicy Zamojskiej

Aktualności, Czwartek, 25 lutego 2010

Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel... Chopin - pamiątki kolekcjonerskie" oraz „Chopin - kompozytor wszechczasów" to tytuły wystaw, jakie oglądać można w Książnicy Zamojskiej w dniach 5 - 31 marca 2010 roku.

Pierwsza z nich, zlokalizowana w Galerii Ekslibris (II p.) prezentuje postać wielkiego kompozytora i muzyka w pamiątkach kolekcjonerskich pochodzących ze zbiorów Rajmunda Aszkowskiego, Zbigniewa Nestorowicza, Władysława Owczarzego, Doroty Walickiej, Ireneusza Waśko, Lucjana Wąsika, Czesława Wosia oraz Krzysztofa Wróblewskiego. Są to m.in. medale i medaliony, banknoty i żetony, ekslibrisy i karty PF, pocztówki, karty pocztowe i telefoniczne. Wystawie towarzyszy folder prezentujący zarówno sylwetkę kompozytora jak również niektóre pokazane na niej eksponaty.

Ekspozycja „Chopin - kompozytor wszechczasów" usytuowana w holu dolnym budynku Biblioteki, ul. Kamienna 20 została przygotowana w oparciu o literaturę znajdującą się w zasobach Książnicy Zamojskiej i ma zachęcić odbiorców do poznawania książek i innych wydawnictw poświęconych temu znakomitemu muzykowi. Wystawa ułożona została według części dotyczących m.in. biografii Chopina, jego twórczości, miejsc gdzie przebywał oraz odbywających się koncertów chopinowskich. W osobnym rozdziale „Chopin w Poturzynie" umieszczono informacje o jego pobycie na Zamojszczyźnie.

Wernisaż wystaw, organizowanych w ramach ROKU FRYDERYKA CHOPINA, odbędzie się 5 marca 2010 roku o godz. 14.00. Serdecznie zapraszamy do udziału w otwarciu oraz zwiedzaniu ekspozycji.