Spotkanie opłatkowe i otwarcie wystawy ?Śladami Chrystusa?

Aktualności, Piątek, 4 stycznia 2008
Spotkanie opłatkowe i otwarcie wystawy ?Śladami Chrystusa?
Spotkanie opłatkowe i otwarcie wystawy „Śladami Chrystusa”

18 grudnia 2007 r. w bibliotece miało miejsce spotkanie opłatkowe, połączone z otwarciem wystawy „Śladami Chrystusa”. Spotkanie zgromadziło gości i pracowników biblioteki. Zaszczycił je swą obecnością ks. biskup dr Wacław Depo – ordynariusz zamojsko-lubaczowski, który po raz pierwszy gościł w bibliotece. Przed spotkaniem w Galerii Ekslibris ks. biskup przekazał pracownikom Betlejemskie Światło Pokoju.

Po powitaniu gości przez p. dyrektor Krystynę Gruszkę i odczytaniu Ewangelii przez ks. Jacka Zielińskiego – kapelana duszpasterstwa akademickiego, głos zabrał ks. biskup Wacław.

Nawiązując do prologu odczytanej Ewangelii według św. Jana, mówił o Światłości, która jest łaską. O tym, że „Pan Bóg rozbił namiot wśród nas, rozbił namiot dla zamieszkania aby stać się Bogiem z nami. Przemówił przez Swojego Syna i nie tylko przyniósł nam światło betlejemskie, które tego dnia wniesione zostało także w ten dom – w przestrzeń biblioteki, między nas. To On jest światłem, które oświeca każdego człowieka”.

W przywołanym poemacie biskupa krakowskiego Karola Wojtyły „Zdumienie nad Jednorodzonym”, który ukazuje dialog Matki pochylającej się nad narodzonym, najświętszym Dzieckiem i Jej zdumienie, że jest Ono światłem, ksiądz biskup zachęcał aby „zdumienie to ogarnęło każdego z nas”.

Wspominając swoją pielgrzymkę do Ziemi Świętej mówił o tym, że każdy z nas zastanawia się nad autentycznością konkretnych miejsc związanych z życiem Jezusa. Każdemu przychodzą myśli, czy to jest to miejsce, gdzie narodził się Zbawiciel, gdzie umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Kiedy wchodzimy do Bazyliki Narodzenia Pańskiego musimy się pochylić, bo drzwi do Bazyliki zostały zamurowane. Stało się tak, ponieważ ci którzy nie przyjęli tajemnicy Bożego Narodzenia niszczyli to miejsce, wjeżdżając na koniach do wnętrza kościoła, tak jakby chcieli powiedzieć, że nigdy nie było tej tajemnicy. Dziś wejście do bazyliki znajduje się na wysokości naszych serc. Podobnie jest w Grocie Narodzenia, gdzie wszyscy pochylają się nad gwiazdą wskazującą miejsce narodzenia Pańskiego. Mając na uwadze te betlejemskie realia ksiądz biskup zachęcał, abyśmy każdego roku pochylali się nad tajemnicą Bożego Narodzenia i odkrywali Boże światło dla siebie. Abyśmy uwierzyli, że to światło – Chrystus przyszedł konkretnie do nas i powinniśmy dzielić się Nim z tymi, którzy pozostają w jakiejkolwiek ciemności - być może beznadziei, jakiegoś braku bliskości, czy innego każdego ludzkiego braku.

Po życzeniach księdza biskupa, wspólnym łamaniu się opłatkiem i kolędowaniu nastąpiło otwarcie wystawy „Śladami Chrystusa”. Wystawa zawiera 150 barwnych fotografii z Ziemi Świętej. Zdjęcia wykonane zostały w 2006 i 2007 r. Ich autorami są Danuta R. Kawałko, ks. Eugeniusz Derdziuk i Jan Stańczak. Fotografie ukazują chronologicznie miejsca związane z narodzeniem, życiem i działalnością Jezusa oraz Jego męką i śmiercią. Plansze ze zdjęciami zawierają także odnoszące się do nich fragmenty tekstów z Nowego Testamentu. Do wystawy opracowany został folder. Wystawę będzie można oglądać w Galerii Ekslibris do końca stycznia 2008 r.

Spotkanie uświetnił koncert kolęd w wykonaniu artystów Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego.

Danuta R. Kawałko