Nie żyje Pani Bogumiła Sawa (1940 - 2020)

Aktualności, Czwartek, 28 maja 2020

W środę, 27 maja 2020 r. zmarła Bogumiła Sawa, regionalistka, która zdecydowaną większość swojego życia spędziła w Zamościu. Poświęciła temu miastu swoją wiedzę, swój czas, kochała je, zgłębiała jego dzieje, doprowadziła do wydania monografii Zamościa.

Zauroczona historią, architekturą i kulturą Hetmańskiego Grodu, przez wiele lat prowadziła wnikliwe kwerendy biblioteczne i archiwalne dotyczące staropolskiego i XIX-wiecznego Zamościa, dokonując interesujących odkryć. Odnalazła m. in. rysunki attyki na kamienicy przy Rynku Wielkim, a następnie sfinansowała z własnych oszczędności projekt budowalny i rekonstrukcję obiektu. Dzięki ogromnej wiedzy historycznej, wnikliwości badawczej i wspaniałemu warsztatowi literackiemu została autorką wielu cennych studiów historyczno-architektonicznych dotyczących miasta Zamościa oraz jego przedmieść.

Na początku lat 80-tych 20 w. Bogumiła Sawa wraz z innymi osobami prywatnymi i instytucjami miasta Zamościa rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika założyciela miasta – hetmana Jana Zamoyskiego. W 1988 r. ofiarowała znaczną kwotę na ten cel, a w 2005 r. wzięła udział odsłonięciu pomnika.

W latach dziewięćdziesiątych 20 w. zajmowała się własną działalnością edytorską jako autorka wydawnictw książkowych, publikacji naukowych i popularnonaukowych. W różnym okresie życia podpisywała swoje prace jako Bogumiła Sawa, Bogumiła Sroczyńska, Bogumiła Sawa-Sroczyńska.

Działała w różnych organizacjach, m.in. była prezesem Towarzystwa Przyjaciół Zamościa i sekretarzem Zamojskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Do końca aktywna, niestrudzenie zbierała materiały do kolejnej publikacji, poświęconej historii ukochanego Zamościa.

Książnica Zamojska opracowała zestawienie bibliograficzne prezentujące bogaty dorobek twórczy Bogumiły Sawy.

Oprac. Anna Rychter na podstawie: Kędziora, A.: Encyklopedia miasta Zamościa . – Wyd. GREENart-Jacek Kardasz, Zamość 2012