Ponad 4000 publikacji w Bibliotece Cyfrowej Książnicy Zamojskiej!

Aktualności, Czwartek, 30 stycznia 2020

     W tym roku Biblioteka Cyfrowa Książnicy Zamojskiej obchodzi 5 urodziny. Czym jest i dlaczego warto z niej korzystać? To pewnego rodzaju czytelnia online. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, by móc zajrzeć do  szesnastowiecznego wydania dzieł Cycerona czy poczytać regionalne czasopisma. Wystarczy jedynie mieć dostęp do Internetu. W tej bibliotece nie ma opłat, kart, rezerwacji ani ograniczeń czasowych. Są natomiast zdigitalizowane cenne publikacje papierowe oraz  wersje cyfrowe wydawnictw regionalnych.

      Obecnie Biblioteka Cyfrowa Książnicy Zamojskiej oferuje 4 tys. tytułów wydawniczych (czyli ponad 1,2 mln skanów) a ich liczba stale się powiększa. Tworzy ją sześć kolekcji tematycznych: Księgozbiór Rodziny Zamoyskich, Wydawnictwa Drukarni Zamojskiej, Dziedzictwo regionu, Podominikański Księgozbiór
z Krasnobrodu
, 700 lat Lublina i Kolekcje tematyczne
. Jak wynika z danych przedstawionych przez Google Analitics, z naszych cyfrowych zbiorów skorzystało dotychczas 42251 użytkowników. W tym okresie zanotowano  50549 wyświetlonych sesji oraz 12490 wyszukiwań. Największym zainteresowaniem cieszą się czasopisma regionalne takie jak Zamojski Kwartalnik Kulturalny czy Bibliotekarz Zamojski (57%) oraz starodruki pochodzące z Księgozbioru Klemensowskiego (21%).  Prawie 17 % wyświetlanych publikacji stanowią książki wydane po 1801 roku, szczególnie prace regionalne w wolnym dostępie oraz dokumenty związane z historią Zamościa i Jana Zamoyskiego.

      Jeśli do tej pory nie skorzystaliście z bogatych zasobów Biblioteki Cyfrowej Książnicy Zamojskiej, to nic straconego. Zajrzyjcie na naszą stronę i przekonajcie się jak szybko i łatwo można zdobyć interesujące Was informacje. Dla tych, którzy nie tylko lubią czytać, ale i oglądać, pracownicy działu Biblioteka Cyfrowa przygotowali cykl wystaw online o różnej tematyce.   Obecnie polecamy zaskakującą  animację „nieTYPOwe obrazy”, w której ożywają stare fotografie, wybrane z zasobów cyfrowych.

Marlena Jarosz


Proszę czekać... Proszę czekać...