Różne oblicza Internetu

Aktualności, Czwartek, 21 listopada 2019
Różne oblicza Internetu

    

     Kto z nas nie korzysta z Internetu? Prawie każdy słyszał o YouTube, Facebooku czy Instagramie. Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez mediów społecznościowych czy serwisów internetowych. Jak wynika z danych przedstawionych przez GUS, w 2018 roku 84% gospodarstw domowych w naszym kraju miało dostęp do szerokopasmowego Internetu,
a dwóch na trzech Polaków korzystało z sieci regularnie. Ale czy każdy wie jak robić to bezpiecznie? Internet jest narzędziem bardzo pomocnym w codziennym życiu, jednak równocześnie niesie za sobą pewne zagrożenia. Ten problem stał się przedmiotem seminarium Cyberprzemoc, cyberpomoc. Różne aspekty Internetu, które odbyło się 20 listopada w Książnicy Zamojskiej.
     O wadze i aktualności tego tematu świadczyła duża liczba uczestników pragnących dowiedzieć się więcej o problemach i szansach, jakie pojawiły się wraz z rozwojem technologicznym. Zaczęliśmy
z przytupem od występu Grupy Teatralnej GOK Stary Zamość. Młodzi aktorzy dzięki spektaklowi Like me doskonale wprowadzili publiczność w temat seminarium. Było dużo śmiechu, ale i momenty refleksji.
W postaciach przedstawionych w tym spektaklu mogliśmy dopatrywać się podobieństw do najbardziej znanych influencerów, którzy na swoich kanałach udzielają rad na temat zdrowego stylu życia, mody czy urody.
     Po tej artystycznej uczcie z wielką uwagą wysłuchaliśmy pierwszego wykładu na temat współczesnych zagrożeń w Internecie. Prelekcję wygłosiły panie Jowita Kostrubała i Ewa Turczyn-Iskrzak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Zamościu. Niezwykle ciekawy wykład okazał się prawdziwą kopalnią wiedzy na temat typów zagrożeń na jakie jesteśmy narażeni w sieci, metod zapobiegania cyberprzemocy oraz miejsc, w których osoby pokrzywdzone mogą szukać pomocy.
      Po tak dużej dawce wiedzy słuchacze i prelegenci udali się na krótką przerwę, gdzie przy ciastku i kawie mogli wymienić się doświadczeniami i nawiązać nowe kontakty. Tematów do rozmów nie brakowało, jednak czekały na nas kolejne ciekawe wykłady. Wszyscy z uwagą wysłuchali wystąpienia asp. Dariusza Kuropatnickiego z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, skierowanego głównie do młodzieży, która licznie przybyła na to seminarium. Prelegent w niezwykle ciekawy sposób opowiedział o prawnych aspektach cyberprzemocy. Wykład pozwolił słuchaczom zrozumieć, że każdy akt agresji, również tej wirtualnej, może mieć swoje konsekwencje prawne oraz uzmysłowił, iż ta wiedza powinna dotrzeć do świadomości zarówno osób, które dopuszczają się takich czynów, jak i ich ofiar.
      Ostatni wykład wygłoszony został przez panią Agnieszkę Pilch, wicedyrektor Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” w Zamościu na temat roli technologii informacyjno-komunikacyjnych
w życiu osób z niepełnosprawnościami. Prelegentka z wielkim zapałem opowiedziała słuchaczom o tym jak komputery ułatwiają życie ludziom, którzy na co dzień muszą pokonywać różne bariery. Dzięki zastosowaniu specjalnej nakładki na klawiaturę, dżojstika czy aplikacji osoby niepełnosprawne mogą się dużo lepiej rozwijać i czerpać radość z własnych postępów.
      Tym optymistycznym akcentem zakończyło się tegoroczne seminarium. Jakie wnioski płyną z rozważań prelegentów? Przede wszystkim musimy korzystać z Internetu z rozwagą i świadomością tego, że nasza wirtualna działalność nie jest anonimowa. Pamiętajmy jednak, by strach przed zagrożeniami płynącymi
z sieci nie ograniczał naszego rozwoju, gdyż jak powtarzała Maria Skłodowska-Curie Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.

Marlena Jarosz


Proszę czekać... Proszę czekać...