Kolekcja marynistyczna Janiny Gąsiorowskiej w zasobach zamojskiej biblioteki

Aktualności, Poniedziałek, 30 września 2019
Kolekcja marynistyczna Janiny Gąsiorowskiej w zasobach zamojskiej biblioteki

Zbiory Książnicy Zamojskiej im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu wzbogaciły się o kolejną, nową kolekcję ofiarowaną przez darczyńcę. Pani Janina Gąsiorowską zdeponowała
w zasobach bibliotecznych swój prywatny księgozbiór, liczący 75 wol. o tematyce morskiej.
     Jak powszechnie wiadomo Pani Gąsiorowska, oprócz prowadzonej na szeroką skalę działalności społecznej, od wielu lat, z niesłabnącym zapałem, promuje wiedzę o morzu,
a przede wszystkim o historii statku „Ziemia Zamojska”, który ochrzciła w 1984 roku i który pływał po morzach i oceanach świata przez ponad 25 lat. Podczas licznych spotkań, głównie
z dziećmi i młodzieżą, obdarzona narracyjnym talentem w pasjonujący sposób opowiada
o ceremoniale nadawania imion statkom, pracy marynarzy i ich życiu z dala od swoich najbliższych, okolicznościach posadowienia olbrzymich kotwic w przestrzeni miejskiej Zamościa. Mówi o patriotyzmie ludzi, którzy w przeszłości walczyli o odzyskanie dostępu naszego kraju do morza, ich poświęceniu
i ogromnym szacunku do symboli narodowych, a także rozmawia o swojej działalności na rzecz zacieśniania więzi naszego miasta z morzem i ludźmi morza.
       Ofiarowany Książnicy Zamojskiej zasób książkowy zawiera literaturę marynistyczną - o statkach
i podróżach morskich, marynarzach, kobietach kapitanach i matkach swoich „stalowych chrześniaków”, książki żeglarskie, wydawnictwa Polskiej Żeglugi Morskiej, publikacje popularnonaukowe w tym albumy prezentujące m.in. skarby mórz i oceanów świata, najpiękniejsze latarnie morskie, fotografie okrętów, jachtów żaglowych, statków pasażerskich i handlowych, promów, łodzi i barek.
      Dar dla zamojskiej biblioteki, po opracowaniu, zostanie udostępniony czytelnikom oraz uzupełniany będzie o kolejne wydawnictwa pozyskiwane od instytucji morskich oraz sympatyków morza. W przyszłości planuje się aby obok innych pamiątek oraz kilku opasłych tomów „Kroniki”, pieczołowicie i z ogromną starannością prowadzonych przez panią Janinę, cały zasób znalazł się na wyposażeniu sali morskiej.
     Za przekazaną 27 września 2019 r. bibliotece kolekcję książkową, zacnej fundatorce osobiście podziękował Piotr Bartnik - dyrektor Książnicy Zamojskiej.

przygotowała:
Halina Zielińska