LETNIA CZYTELNIA KSIĄŻKI I PRASY

Aktualności, Piątek, 23 sierpnia 2019
LETNIA CZYTELNIA KSIĄŻKI I PRASY

Książnica Zamojska z ogromną radością informuje, że 3 lipca 2019 r. uruchomiła Letnią Czytelnię Książek i Prasy, która będzie działała do 31sierpnia 2019 r. Do współorganizowania tego wyjątkowego miejsca Książnica Zamojska zaprosiła Zamojskie Stowarzyszenie Kulturalne Czerwony Smok, Kronikę Tygodnia, Nowy Kurier Zamojski, Katolickie Radio Zamość, portal informacyjny życiezamoscia.pl, Telewizję Kablową Zamość, Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz senioralną grupę wolontariacką. Czytelnia usytuowana jest w pięknym zakątku Rynku Wodnego w Zamościu i jest czynna od środy do soboty w godz. 10.00 - 17.00 oraz w niedzielę w godz.11.00 - 15.00.
     Ten projekt jest nowością w naszym mieście i budzi duże zainteresowanie, zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Zamość. Dla Książnicy Zamojskiej to również zupełnie nowe przedsięwzięcie, którego celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni poza siedzibą biblioteki, gdzie można przyjść poczytać książki i czasopisma, nadrobić zaległości czytelnicze, porozmawiać o książkach i nie tylko. Najmłodsi mogą oglądać kolorowe książeczki, wysłuchać głośno czytanych przez bibliotekarzy bajek. A jeśli ktoś chce spróbować pisarskiego kunsztu zapraszamy do udziału w konkursie na fraszkę, którego organizatorem jest Nowy Kurier Zamojski.
    Do naszej Czytelni zapraszamy też miłośników gier. Od czwartku do soboty udostępniamy wielkoformatowe szachy i gry planszowe, które cieszą się ogromną popularnością. A Zamojskie Stowarzyszenie Czerwony Smok podzieli się wiedzą o grach fabularnych RPG i larpie. Na dzieci zaś czekają łamigłówki i kolorowanki.
        Naszymi działaniami chcemy zachęcić do czytania i korzystania z biblioteki.
        Jak głosi napis na naszym namiocie Czy tu… Czy tam… czytać można wszędzie, więc dlaczego nie na Rynku Wodnym. Tutaj nie trzeba zakładać karty bibliotecznej ani wypełniać żadnych druczków, po prostu każdy może przyjść wziąć książkę do ręki, usiąść na leżaku pod rozłożystym kasztanem i zatracić się w lekturze. Do dyspozycji odwiedzających oddajemy książki przygodowe, kryminały, obyczajowe, romanse, historyczne, książki popularnonaukowe, a dla najmłodszych baśnie i bajeczki. Niezależnie od wieku każdy znajdzie coś dla siebie, a jeśli nie to na pewno postaramy się jak najszybciej uzupełnić nasz księgozbiór. Bibliotekarze chętnie pomogą i doradzą w wyborze literatury.
       Nasz kolorowy namiot przyciąga przechodniów, którzy z ciekawości zatrzymują się, i o dziwo, chętnie przeglądają książki, niektórzy chwilę poczytają, zamienią kilka słów z bibliotekarzami. Chcemy, aby ludzie przypomnieli sobie, jak ważną rolę pełni w naszym życiu lektura. Bo przecież czytanie książek to bardzo pożyteczne zajęcie. Czytanie rozwija uczucia, poszerza horyzonty, dostarcza i pogłębia wiedzę z różnych dziedzin nauki, zaspokaja ciekawość. Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Książki służą pomocą w rozwiązywaniu problemów, są lekarstwem dla duszy. Bawią i kształtują naszą wrażliwość, rozwijają wyobraźnię. Pomagają zrozumieć i odnaleźć się w otaczającym nas świecie, wzbogacają nasze słownictwo, poprawiają pamięć. Książka pomoże nam się zrelaksować i świetnie „zabija” nudę.
       Poprzez działalność Letniej Czytelni Książki chcemy pokazać, że czytanie to bardzo pożyteczne zajęcie, a Książnica Zamojska to miejsce przyjazne i otwarte dla wszystkich.

Dorota Usidus