MULTIMEDIA BEZ TAJEMNIC

Aktualności, Wtorek, 28 maja 2019
MULTIMEDIA BEZ TAJEMNIC

To były trzy dni pełne emocji. Nie tylko rzeczywistych, powodujących szybsze bicie serca, ale także wirtualnych. Tak. Ponieważ w ramach DNI OTWARTYCH Wypożyczalni Książki Mówionej i Zbiorów Multimedialnych – „Multimedia bez tajemnic”, mieliśmy przyjemność po raz pierwszy zaprezentować nowy nabytek biblioteki – okulary VR. Wisienka na torcie, można by rzec. I słusznie, bo zróżnicowanych pod względem tematycznym atrakcji było znacznie więcej.
    Jednak zacznijmy od początku.
    Wszystko rozpoczęło się 21 maja. Kiedy słońce jeszcze niemrawo zerkało przez okna przeniesionej na parter Wypożyczalni, w sali zebrała się grupa uczniów. Wszyscy oni mieli już za kilka chwil rzucić się w wir rozmów o aplikacjach, które poruszają ich serca i stanowią fundament życia współczesnych nastolatków. Tak też się stało. Godzina upłynęła znacznie szybciej niż wskazywałby na to tykający zegar. Niezwykłe zaangażowanie rozmówców, chętnych dzielić się swoimi ulubionymi rozwiązaniami mobilnymi było zaskakujące. Cel został osiągnięty. Nie tylko poznaliśmy najgorętsze trendy panujące w młodzieżowych smartfonach, ale i sami przemyciliśmy kilka ciekawych pomysłów.
    Tego dnia miały miejsce jeszcze dwa interesujące wydarzenia. Spotkanie z Mateuszem Sawczukiem, który opowiadał o tajnikach tworzenia i rozbudowywania swojego kanału Youtube, począwszy od koncepcji na montażu skończywszy. A także warsztaty literackie dla dzieci „Giętkość języka dla smyka”, gdzie niezwykłe zaangażowanie młodych uczestników i ich chęć opowiadania własnych historii była zadziwiająca. Górowały nawiedzone domy, zamki, lasy i statki. Dzieciaki kochają potwory, nie zabrakło jednakże opowieści o kocich krainach czy superbohaterach.
     Kolejne dni były równie elektryzujące.
    Wielkie zainteresowanie słuchaczy spowodowało, że na spotkaniu z twórcą gier mobilnych Danielem Taszbajewem sala była pełna. Ile zarabia programista? Jak wprowadza się grę na rynek? Czy Google wie o nas wszystko? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedział Daniel.
      Idealnym uwieńczeniem tego spotkania były następujące tuż po nim warsztaty z Adamem Kwiatkowskim, który wprowadził nas do niesamowitego świata wirtualnego, pokazując jak używać okularów do rozszerzonej rzeczywistości. Warsztaty wzbudziły wielkie emocje i na prośbę uczestników, którzy nie mogli oderwać się od gogli, zostały znacznie przedłużone. Jednak to nie dziwi. Choć wirtualna rzeczywistość dopiero wkracza do naszego życia, jest pewne że już niedługo stanie się jego integralną częścią.
   Zabawy z dziećmi, prelekcja o najdziwniejszych bibliotekach świata, a także koncert Mirosława Berbeckiego, niewidomego gitarzysty – cudownie dopełniły techniczne prelekcje.
     Najbardziej cieszy, to że DRZWI OTWARTE naszej Wypożyczalni zgromadziły kilkaset zainteresowanych osób i pomogły nam dostrzec jak wiele kierunków rozwoju pozostaje jeszcze nieodkrytych. Będąc pełni nadziei, że sprostamy oczekiwaniom naszych czytelników, zapraszamy – pozostawiając drzwi OTWARTE.

Łukasz Izarowski

Galeria zdjęć: TUTAJ