Festiwal dobiega końca

Aktualności, Poniedziałek, 27 maja 2019
Festiwal dobiega końca

     Trzeciego festiwalowego dnia Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Zamojskiej gościła dwie klasy z Zespołu Szkół Społecznych w Zamościu – klasę II i IV. Obie grupy wzięły udział w warsztatach artystycznych pt. „Moniuszko pędzlem malowany”. Cykl zajęć związanych z osobą wybitnego kompozytora Stanisława Moniuszki zaplanowany został w związku z obchodami Roku Moniuszki, ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin.
      Warsztaty, prowadzone przez Joannę Kołtun i Wojciecha Fostakowskiego, przybliżyły uczestnikom biografię polskiego kompozytora oraz epokę, w której przyszło mu żyć i tworzyć. Poznawanie muzyki Moniuszki rozpoczęła – oczywiście – najbardziej znana pieśń „Prząśniczka”, zaprezentowano portret dziewczyny przy kołowrotku oraz pakuły lniane. Była to okazja do zapoznania dzieci z ówczesną kulturą i zwyczajami.
      Dzieci musiały zmierzyć się z różnymi wyzwaniami – tańcem, stworzeniem własnych interpretacji plastycznych wysłuchanych utworów, w których, co zaskakujące, pojawiły się także elementy wszędobylskiej współczesnej kultury – jednorożce, sformułowania typu „LOL” i hashtagi „#”.
        Cała inicjatywa posłużyła też rozbudzeniu wyobraźni oraz ekspresji uczestników.

Wojciech Fostakowski

***

„Złote obwoluty” rozdane!

      23 maja – ostatni dzień świętowania. Ciepłe, majowe popołudnie. W takich okolicznościach rozpoczęła się uroczysta gala realizowana z myślą o „przyjaciołach biblioteki” – osobach i instytucjach, które nadają naszej pracy sens i wspierają nasze przedsięwzięcia.
    Jednym z jej elementów, dodatkowo uświetniającym rozdanie nagród, dyplomów i podziękowań zaproszonym gościom, było spotkanie autorskie i promocja książki Władysława Tadeusza Lichoty Śmierć na Dominikanie. Ze wspomnień zwyczajnego dyplomaty i konsula. Autor przez 40 lat pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako dyplomata m.in. na Kubie, w Brazylii, Argentynie, Hiszpanii, Meksyku czy Peru. Urodził się i wychował w Zamościu, dlatego z ciekawością wysłuchaliśmy jego opowieści. Zapoznaliśmy się z pracą służb dyplomatycznych i codziennym życiem na placówce. Usłyszeliśmy wiele anegdot i ciekawych historii związanych z jego podróżami. Autor opowiadał o kontaktach z ludnością miejscową, misjonarzami i Polonią za granicą. Jedną z ciekawszych anegdotek była ta o spotkaniu z Fidelem Castro podczas występu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Ambasadzie na Kubie.
   Gdyby przed spotkaniem ktoś zapytał mnie o skojarzenia związane z zawodem dyplomaty, odpowiedziałabym: prestiż, podróże i ciekawe, „salonowe” życie. Dzięki naszemu gościowi dowiedzieliśmy się, że dyplomata musi mierzyć się z wieloma trudnymi, nieraz bardzo przykrymi zadaniami – problemami i tragediami Polaków za granicą. Pan Władysław podkreślił także, że nie było łatwo pogodzić tej pracy z życiem rodzinnym, gdyż wyjazd na misję dyplomatyczną wymagał wielu wyrzeczeń i poświęceń ze strony bliskich. To było inspirujące spotkanie. Wszystkich zamościan zachęcamy do zgłębienia historii życia i tajników pracy dyplomatycznej naszego krajana. Zainteresowanych odsyłamy do jego publikacji. Poza promowanym podczas spotkania tytułem, proponujemy sięgnąć także do innej książki autora pt. Dyplomatyczne gawędy. Przygody i podróże zwyczajnego dyplomaty.
     Pierwsza część spotkania dobiegła końca, chętni mogli zakupić egzemplarz promowanej publikacji i otrzymać pamiątkowy autograf od autora.
     Nadszedł czas na wręczenie „Złotych Obwolut” i podziękowań tym, którzy byli najbardziej aktywnymi czytelnikami i brali czynny udział w życiu Książnicy Zamojskiej. Najaktywniejsi czytelnicy 2018 roku to: Anna Adamarek, Monika Pieprzowska oraz jej rodzice Marzena i Sławomir, Joanna Trojak i Czesława Boba, Małgorzata Łyp, Renata Bałabuch, Elżbieta Choma oraz Bartosz Łopało. Złote obwoluty otrzymali: Małgorzata Kawala, Marek Tatarski, Józef Niedźwiedź, Edward Chabros, Magdalena Łagowska, Anna Niderla-Kudach, Stanisław Rudy i Janek Cios.
     Długa lista nagrodzonych potwierdza, że każdy bez względu na wykształcenie, miejsce zamieszkania czy wykonywany zawód może w różny sposób wspierać działalność biblioteki. Taka forma wyrażania wdzięczności naszym użytkownikom wpisała się na stałe w obchody Zamojskiego Festiwalu Książki.
      Dziękujemy Wam drodzy Czytelnicy i mamy nadzieję na dalszą, tak owocną współpracę.

Barbara Grabowska

***

       Zanim wszystko się skończyło usłyszałem ciszę, a w niej odbijające się o szyby krople deszczu. Rzut oka na salę pozwolił dojrzeć oczekiwanie. IX Zamojski Festiwal Książki rozpoczął się od Oczekiwania – promocji tomiku poezji Krzysztofa P. Czubary, by po trzech dniach zakończyć się również oczekiwaniem, tym razem na autorski koncert Łukasza Jemioły.
     Zanim o samym koncercie, dwa słowa o artyście. Łukasz Jemioła to wielokrotnie nagradzany piosenkarz. Jedną z najważniejszych była nagroda główna w 45 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wciąż bliski poetyckiemu brzmieniu, realizował wiele projektów muzycznych, a poeci tacy jak: Słowacki, Czechowicz, Tuwim, Bondarenko „tworzyli dla niego podstawę tekstowo-literacką. Łukasz Jemioła jest autorem debiutanckiej płyty o nieskomplikowanym tytule Jemioła. W swoim repertuarze obok własnych i wcześniej wymienionych kompozycji ma, co dla zamościan może wydać się szczególnie atrakcyjne, ciekawe aranżacje piosenek Marka Grechuty.
       Wróćmy jednak do koncertu, który odbył się 23 maja na zakończenie IX Zamojskiego Festiwalu Książki. Artyści rozpoczęli od piosenki Na Złotej do słów Jerzego Kęsickiego. Muzykę napisał sam Łukasz Jemioła. Był to recital autorski. Obok piosenek mocnych nie zabrakło melodii wzruszających, lirycznych i głęboko poetyckich. Wszystko oprawione fenomenalną aranżacją muzyczną. Na gitarze – pięknie, z ogromnym talentem – grał Łukasz Jemioła, towarzyszył mu Krzysztof Pachla (rodowity zamościanin) z wirtuozerią grający na klarnecie. Uczestników z pewnością mogło urzec bluesowe wykonanie jednego z prezentowanych utworów.
     Łukasz Jemioła okazał się także niezrównanym mistrzem improwizacji. Był to koncert naprawdę niezapomniany, tylko czas biegł zdecydowanie za szybko. Niepowtarzalna umiejętność artystów nawiązania kontaktu z publicznością sprawiła, że również pod tym względem było to wyjątkowe wydarzenie. Bezpretensjonalność, niezwykła wrażliwość i humor Łukasza Jemioły zrobiły swoje. Artysta bisował trzykrotnie. Jednym z życzeń publiczności była piosenka do tekstu Hanny Bondarenko Balonik.
      Wyszedłem z koncertu nieco oderwany od rzeczywistości, pełen euforii. Mam nadzieję, że niezwykle pozytywne doznania pozwolą doczekać do kolejnej, X edycji Zamojskiego Festiwalu Książki.

PS

      Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które w jakikolwiek sposób były zaangażowane w Festiwal. Wsparcia udzielili:
- Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamość i Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego (objecie wydarzenia PATRONATEM HONOROWYM),
- Izabela Winiewicz-Cybulska, Weronika Kostyrko, W. Tadeusz Lichota, Jarosław Siek (autorzy książek), Krzysztof Hałon (przewodnik zamojskiego koła PTTK), Daniel Taszbajew, Mateusz Sawczuk, Adam Kwiatkowski (prowadzący warsztaty), Mirosław Berbecki, zespół „Wójtowianie”, Łukasz Jemioła i jego muzycy (wykonawcy koncertów), red. Łukasz Kot, bryg. Andrzej Szozda, asp. Dariusz Kuropatnicki (czytający dzieciom), Eliza Leszczyńska-Pieniak (prowadząca promocję tomiku Krzysztofa P. Czubary),
- Księgarnia TRIO z Roztocza, Muzeum Zamojskie, Daniel Mróz, BPG Łabunie i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łabuńskiej im. J. J. Zamoyskiego (uczestnicy Giełdy Twórców Regionalnych),
- Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Telewizja Kablowa Zamość, „Kronika Tygodnia”, „Tygodnik Zamojski”, „Nowy Kurier Zamojski”, „Skafander”, życiezamościa.pl, roztocze.net, ezamosc.pl, zamosconline, portalzamojski (patroni medialni),
- Lubelskie Smakuj życie, Zamość Twierdza Otwarta, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Drukarnia ZAMDRUK, firma Marboss (partnerzy wydarzenia).

Piotr Bartnik
Dyrektor Książnicy Zamojskiej


Proszę czekać... Proszę czekać...