IX Zamojski Festiwal Książki rozpoczęty

Aktualności, Wtorek, 21 maja 2019
IX Zamojski Festiwal Książki rozpoczęty

Promocja tomiku wierszy Oczekiwanie Krzysztofa Czubary

    Książnica Zamojska na trzy dni stała się świątynią celebrującą wartość, znaczenie, siłę, moc i wyjątkowość książki. Zadziało się tak za sprawą odbywającego się w dniach 21-23 maja IX Zamojskiego Festiwalu Książki. Święto zatytułowane w tym roku „Z bliska i z daleka” zaoferowało czytelnikom stałym oraz przyszłym, młodszym i tym starszym wiele wyjątkowych atrakcji. W pierwszym dniu Festiwalu Książki – 21 maja miały miejsce spotkania autorskie dla dzieci z Izabelą Winiewicz-Cybulską oraz Jarosławem Siekiem, bibliotekarze zaprezentowali również, z podziałem na role, interpretację baśni H. Ch. Andersena – „Plejada księżniczek”, czyli co nieco o ziarnku grochu. W tym dniu festiwalu nie zabrakło także zabaw i quizów dla gości odwiedzających bibliotekę, którzy z zapałem angażowali się w zagadkowe, literackie wyzwania.
    Oficjalne otwarcie Festiwalu odbyło się o godz. 18.00 w Galerii Ekslibris, towarzyszyła mu promocja tomiku wierszy Krzysztofa Piotra Czubary Oczekiwanie. Wiersze wybrane 1968-1971. Jak przystało na pierwszy dzień „święta książki” w czasie spotkania zostały także przyznane Karty Honorowego Czytelnika osobom zasłużonym dla biblioteki, a otrzymali je: wiceprezydent Zamościa pani Małgorzata Bzówka i dyrektor Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu pan Waldemar Leszczyński. Specjalne wyróżnienie powędrowało do pani Janiny Gąsiorowskiej – współpracującej z Książnicą i biorącej udział w cyklu spotkań z przedszkolami. Nie zabrakło także podziękowań dla wszystkich osób, które przyczyniły się do wydania tomiku wierszy Oczekiwanie.
    Poezja jednoczy, a nie dzieli. I póki ona istnieje ma sens język i rozmowa z drugim człowiekiem i zgodnie z tym przesłaniem wydanie tomiku młodzieńczych wierszy Krzysztofa Czubary było okazją do spotkania, dyskusji i przywołania może nieco zatartych, ale wciąż po latach żywych wspomnień o Autorze jako człowieku ciepłym, serdecznym, bardzo zaangażowanym w swoją pracę, a przede wszystkim kochającym życie. Przyjaciele, rodzina, bliscy współpracownicy uczestniczący w spotkaniu z serdecznością wypowiadali się na temat dziennikarza mówiąc o nim: wspaniały człowiek, kolega, zawsze dla każdego znalazł czas, nauczył, że życie to cud i trzeba cieszyć się każdym dniem.
    Marcin Czubara, syn autora wierszy opowiedział, w jaki sposób pasje Taty wpłynęły na jego życie, mówił, że oprócz historii ważna dla ojca była muzyka i film. Pan Tadeusz Doszla – bliski przyjaciel Krzysztofa Czubary wspominał, że historyk od najmłodszych lat interesował się książkami, jak to określił był przyspawany do książek, interesowały Go intelektualne rzeczy i tutaj pan Tadeusz przywołał taką, można by określić, anegdotę: my wykradaliśmy dowody mamom, żeby założyć sobie konto i czytać przynajmniej dwie książki tygodniowo. Fortel ten okazał się być inwestycją na przyszłość. Bo Krzysztof Czubara stał się postacią legendarną, jako świetny dziennikarz, historyk, regionalista, autor książek i artykułów prasowych, a jak się również okazuje, z pewnym zaskoczeniem, także poeta. Jego tomik Oczekiwanie to zbiór wierszy młodego człowieka przeżywającego miłość, samotność, smutek, niepokój, zagubienie, tęsknotę, czyli wszystko to, co jest kwintesencją życia. Na spotkaniu, będącym promocją tomiku zostały odczytane niektóre z wierszy takie jak: Sen I, Latarnia, Sen V. Warto sięgnąć do tej poezji, zatrzymać się na chwilę, być może odnaleźć w wierszach odzwierciedlenie własnych myśli, przeżyć, uczuć. Podążając za słowami syna Krzysztofa Czubary pójść do domu i poszukać tego, co mamy w sercach.

Magdalena Prędkiewicz

***

w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży

    W ramach IX Zamojskiego Festiwalu Książki w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży mieliśmy dzisiaj zaszczyt gościć dwóch twórców książek dla dzieci oraz około stu uczestników, chcących poznać autorów swoich lektur .
    O godz. 9.30 odbyła się prezentacja poświęcona miastu Zamość, prowadzona przez uznaną historyczkę sztuki i autorkę książek Izabelę Winiewicz-Cybulską. Na spotkaniu zjawiały się dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz z Punktu Przedszkolnego „Zuza”. Uczestnicy dowiedzieli się jakie są symbole Zamościa, a są to czerwono-żółta flaga z herbem Jelita, znakiem rodowym założyciela miasta Jana Zamoyskiego (trzy skrzyżowane kopie w czerwonym polu), poznali herb Zamościa, na którym widnieje św. Tomasz trzymający włócznię, księgę i herb Jelita. Pani Izabela wyjaśniła dzieciom zamysł i ideę miasta obronnego, jego pięcioramienny układ oraz architekturę. W szczególności skupiła się na budowie Rynku Wielkiego i Ratusza oraz kamienic. Pojawiały się takie terminy jak podcienia, attyka. Uczestnicy zyskali nową wiedzę na temat elementów architektonicznych oraz autora całego konceptu – Bernarda Moranda.
   O godzinie 11.00 mieliśmy okazję gościć autora wielu książek dla dzieci oraz komiksów – Jarosława Sieka. Twórca opowiadał o swoich bajkowych utworach, np. wymyślonej postaci Rybika – symbolu Rybnika. Twórca podzielił się również przemyśleniami na temat zanikającego trendu czytania. W swoich najnowszych książkach porusza tematykę coraz większego wpływu nowych technologii takich jak tablety czy smartfony na nasze życie.
    Podczas swojej prezentacji pan Jarosław przedstawił krótkie klipy dźwiękowe dla małych czytelników oraz charakterystyczne rymy jak np. „Buraki z Kentaki”. Poprzez rymy i liczne opisy szalonych sytuacji zachęcał odbiorców do przeżywania z nim jego artystycznej wizji. Pokazał krótkometrażowe filmy własnej produkcji, ukazujące zalety czytania, takie jak zdobywanie wiedzy, mniejsze uszkodzenia oczu i w humorystyczny sposób przypisywał technologii choroby takie jak np. Smartfonica Plamista.
  Całość przeplatana była różnorodnymi konkursami, których motywem przewodnim było pobudzenie kreatywności lirycznej i wyobraźni dzieci poprzez tworzenie haseł, rymów czy też po prostu śmiesznych kombinacji słownych. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali książki autorstwa pana Jarosława, i symboliczne uderzenie tysiąctonowym młotkiem wiedzy. Uczestnikami spotkania z panem Siekiem byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Zamościu.
   Również tego dnia pracownicy Książnicy Zamojskiej, pod przewodnictwem Joanny Kołtun, interpretowali „Księżniczkę na ziarnku grochu” na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena. Na przedstawienie przybyły dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 15 w Zamościu. Maluchy miały też okazję poznać całą bibliotekę. Zwiedzały różne działy biblioteki takie jak mediatekę oraz czytelnię, ale także te na co dzień niedostępne dla czytelników: magazyn, introligatornię. W Introligatorni pan Marek Sadło pokazywał proces przygotowania nowych okładek. Dzieci były zaintrygowane działaniem prasy, gilotyny i innych urządzeń introligatorskich.
   Pierwszy dzień festiwalowy zakończył się dużym sukcesem. Frekwencja, mimo nie najlepszej pogody, dopisała. Młodzi ludzie wychodzili z biblioteki pełni wrażeń i inspiracji do różnorodnych działań twórczych.

Wojciech Fostakowski


Proszę czekać... Proszę czekać...