XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Książnicy Zamojskiej

Aktualności, Wtorek, 14 maja 2019
XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Książnicy Zamojskiej

W dniach od 8 - 15 maja 2019 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizowało XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie realizowane pod hasłem „# BIBLIOTEKA” miało na celu podkreślenie roli czytania oraz roli biblioteki, a także podkreślenie prestiżu zawodu bibliotekarza.

Hasło zostało wybrane przez lubelski okręg Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, pomysłodawcy w ten sposób je uzasadniają: „Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych”.

Książnica Zamojska rokrocznie włącza się w obchody tego święta, zapraszając czytelników do udziału w organizowanych w tym czasie imprezach. W tym roku był to cykl czytania dzieciom ph. „Plejada księżniczek”, czyli co nieco o ziarnku grochu. W dniach 8, 9 i 10 maja 2019 r. w godzinach przedpołudniowych bibliotekarze, nauczyciele przedszkolni oraz gościnnie przewodnik PTTK czytali, z podziałem na role, baśń Andersena Księżniczka na ziarnku grochu. W ubiegłym roku ta forma spotkała się z entuzjastycznym odbiorem młodych czytelników (czytany był utwór Smok ze Smoczej Jamy), toteż zdecydowaliśmy się na jej powtórzenie. Dzieciom, podobnie jak rok temu, podobała się sceneria przygotowana do czytania – zaaranżowana scena teatralna w holu biblioteki. Naszymi gośćmi były maluchy z trzech zamojskich przedszkoli: Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko”, Miejskiego Przedszkola nr 8 i nr 9 oraz wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu. Wydarzenie to dostarczyło także wiele radości i satysfakcji pracownikom biblioteki, którzy znaleźli się nieoczekiwanie w nowych dla siebie rolach, odnajdując się w nich znakomicie.

Z naszej oferty przygotowanej z okazji Tygodnia Bibliotek skorzystało około 300 dzieci. Czytanie Andersena w takiej formie powtórzymy jeszcze raz podczas IX Zamojskiego Festiwalu Książki, toteż jeśli ktoś miałby ochotę posłuchać naszej interpretacji, to zapraszamy w dniu 21 maja 2019 r. o godz. 10.30.

Joanna Kołtun

Galeria zdjęć: TUTAJ