Świat Tolkiena w Książnicy

Aktualności, Wtorek, 26 marca 2019
Świat Tolkiena w Książnicy


     25 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Fani brytyjskiego pisarza zebrali się w Książnicy Zamojskiej, aby wspólnie czytać książki ulubionego pisarza. Nie zabrakło także dyskusji, konkursu i, co najważniejsze, dobrej zabawy.

       Zanim jednak przejdę do opisu samego wydarzenia i jego odsłon w bibliotece, wypada choć w kilku słowach napisać o jego bohaterze. John Roland Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 r. w Bloemfontein w Oranii (dziś RPA), jako syn podwładnych korony brytyjskiej, Arthura i Mabel. Rodzice autora odeszli wcześnie. Gdy pisarz miał cztery lata, zmarł mu ojciec, gdy miał 12 lat – zmarła matka. Wychowywała go ciotka, spędził też sporo czasu w pensjonacie. Już w wieku 16 lat spotkał swoją przyszłą żonę Edith, z którą miał czwórkę dzieci. Brał udział w pierwszej wojnie światowej. Jego zainteresowania lingwistyką doprowadziły go do stanowiska profesora języka staroangielskiego na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1925 r. ukazał się jeden z pierwszych utworów autora, czyli przedmowa do „Pana Gawena i Zielonego Rycerza” (tłum. polskie Andrzej Wicher). W 1937 r. ukazuje się, znany nam wszystkim, „Hobbit”. Na kontynuację czytelnicy musieli poczekać 17 lat –w 1954 r. ukazał się „Władca Pierścieni”. Tolkien zmarł 28 sierpnia 1973 r.

      W Książnicy Zamojskiej można wypożyczyć następujące dzieła J.R.R. Tolkiena: „Hobbit”, „Władca Pierścieni” (trylogia), „Silmarillion”, „Rudy Dżil i jego pies”, „Pan Błysk”, „Legenda o Sigurdzie i Gudrun”, „Niedokończone opowieści” oraz „Potwory i krytycy oraz inne eseje”. Można też wypożyczyć wiele ciekawych opracowań krytyczno-literackich dotyczących twórczości pisarza oraz jego biografii. Są to m.in.: „Tolkien: przewodnik encyklopedyczny” J.E.A. Tylera, „Tolkien – twórca Śródziemia” D. Grotty, „J.R.R. Tolkien – powiernik pierścieni” M. Błażejewskiego, „Odkrywanie Hobbita J.R.R. Tolkiena” C. Olsena, „Magiczny świat Władcy Pierścieni” D. Colberta.

Świętowanie w bibliotece

         Z uwagi na fakt, iż Dzień Czytania Tolkiena jest wydarzeniem międzynarodowym, dotarł on również do Polski. Pomyślałem, że warto taką akcję przenieść na zamojski grunt. Postanowiłem zainteresować tym wydarzeniem miłe memu sercu Zamojskie Stowarzyszenie Kulturalne „Czerwony Smok”. Reakcja  członków stowarzyszenia była błyskawiczna i jedyna z możliwych – „wchodzimy w to”. I tak w miniony poniedziałek wspólnie udało nam się zorganizować klimatyczną imprezę, w której czar Tolkiena nie przeminął. Co się wydarzyło? Oczywiście, jak sama nazwa dnia wskazuje, było czytanie. Chętne osoby dzieliły się ulubionymi fragmentami wybranych przez siebie książek autora. Było przy tym wiele dyskusji na temat postaci książkowych i o tym, co inspirowało autora do ich stworzenia. Ważnym elementem dyskusji była ocena pracy tłumacza i jego wpływ na odbiór dzieła. Nie umknął także wątek adaptacji filmowych. Po prostu działo się.

     Odbył się również konkurs wiedzy o twórczości Tolkiena, poprowadzony przez wyśmienicie przygotowanego na tę okoliczność Tomasza Łowieckiego. Wśród pytań trafiały się łatwe, nieco trudniejsze i  takie, które można by zaliczyć do kategorii „udręka”. A oto przykład pytania z tej trzeciej kategorii: „Co było napisane na pierścieniu? Przytocz w oryginale”. Laureatami konkursu zostali Miłosz, Pan Piotr i Pan Mariusz, uzyskując odpowiednio 6, 4,5 oraz 4 punkty. Tak szybko upływał nam czas w miłej atmosferze, przy muzyce sączącej się z odtwarzacza, przy portrecie Gandalfa (rys. Wojciech Fostakowski), przy smokach, z repliką miecza Isildura na stole oraz lembasami i sucharami  przygotowanymi przez Panią Joannę Kołtun dla wzmocnienia ciała. Impreza udała się na tyle, że postanowiliśmy spotkać się za miesiąc – przy „Tajemniczej wyspie” Juliusza Verne’a.

Piotr Bartnik

Galeria zdjęć: TUTAJ


Proszę czekać... Proszę czekać...