Wystawa Powstanie Wielkanocne 1916

Aktualności, Poniedziałek, 4 marca 2019
Wystawa Powstanie Wielkanocne 1916

Od 1 marca 2019 r. w Książnicy Zamojskiej im. S. K. Zamoyskiego, ul. Kamienna 20 w Zamościu (Galeria Ekslibris) prezentowana jest wystawa ph. Powstanie Wielkanocne 1916.
     Ekspozycja przygotowana przez Fundację Kultury Irlandzkiej przybliża dramatyczne wydarzenia z Dublina, które rozegrały się tam ponad 100 lat temu. Wystąpienie zbrojne grupy powstańców 24 kwietnia 1916 roku było początkiem drogi do wywalczenia niepodległości Irlandii. Wystawa, na 14 planszach, przedstawia m.in. historię ruchów wolnościowych przed wybuchem powstania, proces tworzenia się Organizacji Irlandzkich Ochotników, udział kobiet w ruchach wolnościowych, przebieg powstania, a także kapitulację i tragiczne losy jego przywódców i uczestników.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania ekspozycji (trwającej do 29 marca 2019 r.) w godzinach otwarcia biblioteki.