Tadeusz Kościuszko - człowiek idei wolnej Ojczyzny

Aktualności, Środa, 4 października 2017
Tadeusz Kościuszko - człowiek idei wolnej Ojczyzny

     Druki ulotne dotyczące powstania kościuszkowskiego 1794 roku, prezentowane w niewielkim wyborze na wystawie Tadeusz Kościuszko – człowiek idei wolnej Ojczyzny są częścią kolekcji ze zbioru Księgozbiór Klemensowski Rodziny Zamoyskich. Dokumenty te, wydawane w dużych ilościach, spełniały funkcje propagandowe, zachęcały do działań patriotycznych. Ich obecność w Bibliotece Ordynacji Zamojskiej świadczy o zainteresowaniu Zamoyskich sprawami państwa. Zachowały się dzięki temu, że duplikaty druków gromadzonych w Warszawie trafiały do Klemensowa.
      W depozycie, przechowywanym w Książnicy Zamojskiej, opisano i zdigitalizowano 65 tytułów. Zasięg chronologiczny zbioru zamyka się w okresie od marca do września 1794 roku.
    Na wystawie zaprezentowano m.in. dwa warianty wydań Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego 1794 r. marca 23 dnia w Krakowie, w Zamku – najstarszy dokument z okresu powstania, zawierający przysięgę, którą złożył Kościuszko „w obliczu Boga całemu narodowi polskiemu” oraz Rada Naywyzsza Narodowa odebrała od najwyższego Siły Zbroyney Narodowey Naczelnika Uniwersał Urządzaiący Włościan i skuteczną dla nich opiekę Rządową […] z 7 maja 1794 roku, tzw. Uniwersał Połaniecki.
     Opisy wszystkich dokumentów znajdują się w katalogu Patron w Bazie Klemensowskiej. Zdigitalizowane druki są dostępne w Bibliotece Cyfrowej Książnicy Zamojskiej (http://cyfrowa.biblioteka.zamosc.pl/dlibra)


Proszę czekać... Proszę czekać...